Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda sizlere trafik tescil işlemlerinden yapılan araç logo işletmesi için ne yapılmalıdır sorusuna cevap vereceğiz. Başıma geldiği için adım adım anlatmak istiyorum. Çünkü birçok sitede yazan bilgiler sizin yanıltabilir. Bir muhasebeci olarak sizlere yardımcı olmak adına bu konuyu açıyorum ki sizde sıkıntı yaşamayın.

Öncelik olarak logosunu yaptırmış olduğunuzun aracınıza tüvtürk’den tespit randevusu alıp logo işletmesi yaptırmak için gidiyorsunuz. Burada yapılan inceleme sonucunda size aracınızda bulunan yazıların onaylı olduğunu gösteren bir kağıt veriyorlar. Yalnız dikkat edin aracın ön ve arkasında herhangi bir yazı olmaması gerekiyor. Yoksa tüvtürk tarafından kabul edilmiyor orada sökmeye uğraşmak zorunda kalıyorsunuz.

Tüvtürk’de yapılan işlemin bitmesinin ardından trafik tescil’den randevu almanız gerekiyor. Her araç için ayrı ayrı randevu almanız gerektiğini sakın unutmayın. Araçlar arasında biraz zaman olsun ki önceki aracın işlemleri biraz zaman alıyor.

Araç ruhsatına logo işletmek için gerekli evraklar;

1- Araç üzerindeki firma ünvanının yazılı olduğu belge (faaliyet belgesi, oda kayıt belgesi, sicil gazetesi vs.)

2- Araç sahibi imza sirküsü

3- Araç sahibi kimlik aslı ve fotokopisi

4- Marka tescil belgesi (Markanız başkası tarafından tescilli ise sıkıntı oluyor)

5- Vize sonrası verilen yazı

6- Aracın resimlerini çekip çıktı alın (bazı memurlar isteyebiliyor)

7- Tabiki ruhsat

Ruhsata araç logo işletmesi ücreti 2018 yılının Ocak ayında 120,00 TL civarında. Sonraki zamanlarda değişeceği için ona göre kendinizi ayarlayın.

En son olarak trafik tescil randevusu aldığınız gün gidip logo işletmek istediğinizi söylüyorsunuz. Randevunuzun olup olmadığını sorarak sıranızı veriyorlar. Sıra durumunuza göre işleme alıp işlem sonrasında ruhsatınızı güncelleyip teslim ediyorlar. Bazı sitelerde yazan geçici belge verip adresinize yeni ruhsatınızın kargolanacağı bilgilerini aldanmayın.

Yazımızın sonunda sizlere küçük bir bilgi daha vermek istiyorum. Birçok kişi logo işletmesi yapmadığı için başınıza gelebilir. Eğer logodan dolayı ceza yemiş iseniz trafikten men olarak görünecektir aracınız. 7 günlük süreçte yukarıda anlatmış olduğum işlemi yaptıktan sonra ilçe trafik büro amirliğine giderek meni kaldırmanız gerekiyor. Logonuzu işletmiş olsanız dahi araç men gözükeceği için sorgulamada aracınızı bağlayabilirler.